Zawsze chciałeś polatać, ale skok ze spadochronem był zbyt drogi jak na twój budżet? – Z pomocą przychodzi tunel aerodynamiczny. Zobacz gdzie i za ile możesz spróbować swoich sił w lataniu.
Czym jest tunel aerodynamiczny?
Wielu z nas jako dzieci marzyło o supermocy pozwalającej na swobodne latanie. Wielogodzinne szybowanie było jednak domeną co najwyżej snów. Co gdyby taka możliwość istniała i była na wyciągnięcie ręki?
Tunel aerodynamiczny to jedna z nowszych form rozrywki, która dopiero wchodzi do większości miast. Niegdyś służyła skoczkom spadochronowym na naukę szybowania, dziś spełnia się bardziej w roli weekendowej atrakcji dla całej rodziny. Tunel aerodynamiczny umożliwia bowiem bezpieczne latanie w specjalnie przygotowanej maszynie.
Jak działa tunel aerodynamiczny?
Latanie w tunelu można w najprostszych słowach porównać do zjawiska swobodnego spadania w kontrolowanych warunkach. Jednorodny strumień powietrza, który występuje w tunelu aerodynamicznym opływa osobę znajdującą się w środku. Po rozłożeniu rąk w celu zmniejszenia oporów powietrza doświadczamy więc unoszenia się. Wrażenia są porównywalne do skoku ze spadochronem, aczkolwiek w tym przypadku – jest to zupełnie bezpieczne.
W tunelu aerodynamicznym unosimy się bowiem maksymalnie kilka metrów nad ziemią. Dodatkowo, na początku naszej przygody doświadczamy lotu z instruktorem, który wyjaśnia nam praktyczne zasady latania.
Gdzie i w jakiej cenie można wypróbować tunel aerodynamiczny?
W Polsce atrakcja, jaką jest lot w tunelu aerodynamicznym dopiero wchodzi na rynek. Z tego powodu możliwość lotu możemy przetestować tylko w kilku miastach, m.in. w Warszawie oraz Katowicach. Cena natomiast jest dużo niższa od swojego odpowiednika, czyli skoku ze spadochronem.
Lot w tunelu aerodynamicznym dla jednej osoby (2 loty po 1,5 min każdy) – to koszt rzędu 230 zł.
W przypadku zebrania większej grupy lub udziału osób niepełnoletnich, cena jest odpowiednio niższa.
Kto może korzystać z tunelu aerodynamicznego i czy jest to bezpieczne?
Latanie nie kojarzy nam się z czymś bezpiecznym. Możliwość bolesnego upadku i zrobienia sobie krzywdy na całe życie skutecznie odstrasza nas od prób skoczenia ze spadochronem lub na bungee. Inaczej jest jednak w przypadku latania w tunelu.
Doświadczeni instruktorzy informują nas o całej teorii latania, a następnie zakładają nam sprzęt ochronny (kask i kombinezon) na wypadek nieprzewidzianej awarii. Podczas pierwszego lotu, instruktor objaśnia nam w jaki sposób powinniśmy “wlecieć” w strumień powietrza aby nie zrobić sobie krzywdy.
Podczas trwania lotu w każdym momencie można przerwać szybowanie. Jeżeli poczujemy nagły ból głowy, bądź inną dolegliwość, od razu dostaniemy pomoc na miejscu.
Lot w tunelu aerodynamicznym może wykonywać każde dziecko od 3 roku życia i nie ma górnej granicy dla której lot byłby niewskazany. Oczywiście, niektóre osoby powinny skontaktować się ze specjalistą, jeżeli mają wątpliwości co do swojego stanu zdrowia i zapytać go o możliwość lotu.